DOKUMENTACJA 
  domeny

(pytania klientów i nasze odpowiedzi tutaj)


1.Co to jest domena
2.Wybór nazwy
3.Co to jest subdomena
4.Koszt i czas rejestracji
5.Alias domeny
6.Parking domeny
7.Przeniesienie domeny

1. Domena   to unikatowa nazwa internetowa. Można o niej myśleć jak o zwykłym adresie domu - nie mogą istnieć dwa takie same. Nazwa domeny zawiera w sobie minimum 2 człony: osobisty (czyli nasz własny) oraz rejestratora (tzw. domena główna).
Rejestratorem domeny nazywamy firmę, która ma prawo do rejestracji określonej domeny głównej np. w Polsce dla domen kończących się końcówkami .pl, .com.pl jest to NASK. Tak więc jeśli chcemy mieć adres internetowy o członie osobistym np. firma i w domenie głównej .pl zgłaszamy się do NASK z prośbą o rejestrację domeny firma.pl


                                                                                                


2. Nazwa naszej domeny pojawiać się będzie w adresie naszej strony www - www.firma.pl i naszych adresach emailowych - biuro@firma.pl, dlatego należy pamiętać, aby wybrać nazwę, która kojarzy się z firmą (jej produktem, akcją, nazwiskiem itp) i jest łatwa do zapamiętania dla potencjalnych korespondentów. W zależności od zakresu działalności firmy przydatne mogą być różne nazwy. Jeżeli firma działa tylko na rynku lokalnym to wystarczy rejestracja nazwy w domenie głównej miasto.pl, dla firm działających globalnie, niezbędna wydaje się rejestracja w domenie .com. Jeśli twoja nazwa jest już zarezerwowana w domenie .pl można poszukać alternatywy w domenach typu .com, .net czy innych.

                                                                                                


3. Subdomena   to część domeny występująca przed właściwą nazwą domeny i stanowi własność posiadacza domeny. Wykorzystywana jest z reguły na potrzeby klientów lub dla wyróżnienia produktu, akcji, reklamy (np. klient.firma.pl, produkt.firma.com). Subdomena z reguły wskazuje na jedną z podstron (podkatalogów) serwisu głównego.

                                                                                                


4. Net2000 pośredniczy bezpłatnie w rejestracji domen (prosimy o zaznaczenie w formularzu zamówienia). W przypadku domen globalnych typu .com, .net prosimy o wpłatę na nasze konto z góry.

 
koszt (zł + VAT/rocznie) czas rejestracji (dni)
 .pl 200  3-7
 .com.pl 150 3-7
 .miasto.pl 50 3-7
 .com .net .org 60 2-3
  inne tel. tel.

                                                                                                5. Alias domeny to alternatywna nazwa domeny wskazująca na naszą  główną stronę www np. aliasem dla www.firma.pl może być nazwa www.produkt_firmy.pl czy www.firma.miasto.pl. Dzięki temu klient wpisując w przeglądarce jeden z kilku adresów może trafić na naszą stronę główną. Przykładowo można w ten prosty sposób powiązać nazwę firmy z jej siedzibą czy produktami.

                                                                                                


6. Parking domeny to bezpłatna usługa przydatna wtedy gdy chcemy zarezerwować sobie nazwę domeny a nie chcemy używać kont (bądź np. nie mamy jeszcze serwisu www). W każdej chwili do takiej domeny można otworzyć konta internetowe bądź przenieść na inny serwer. Zaparkowana domena wskazuje na stronę tymczasową. Usługę można zrealizować poprzez formularz zamówienia zastrzegając w polu "Uwagi" zaparkowanie domeny.

                                                                                                7. Przeniesienie domeny na nasz serwer jest bezpłatne a nawet objęte czasem korzystnymi promocjami. Jeśli chcą Państwo byśmy się tym zajęli prosimy w formularzu zamówienia zaznaczyć odpowiednie pola a następnie podać w dalszym procesie rejestracji dane dotychczasowego providera: nazwa firmy, osoba kontaktowa i email kontaktowy.